
Zlínský klenot letos vstoupil do významného výročního roku, kdy na 12. červenec 2023 připadne 90 let od jeho prvního otevření veřejnosti, které proběhlo 12. července 1933, tedy přesně rok po tragickém úmrtí Tomáše Bati. K příležitosti kulatého jubilea jedné z nejvýznamnějších zlínských staveb se bude letošního 12. července v Baťově Památníku konat velkolepý happening k oslavám 90. výročí jeho historie ve spolupráci se statutárním městem Zlínem a Nadací Tomáše Bati. Akce se koná pod záštitou ministra kultury.
Velkolepá výroční událost se uskuteční ve středu 12. července a její program bude bohatý a lákavý. Návštěvníci se mohou těšit na slavnostní zahájení výstavy „Památník Tomáše Bati 1933 – 2023“, jejímiž autory jsou historička architektury Ladislava Horňáková z Krajské galerie výtvarného umění a architekt Petr Všetečka, autor obnovy Památníku. Celkem bude k vidění téměř 80 fotografií mapujících zásadní změny exteriéru i interiéru budovy včetně snímků ze stavebních úprav novodobé rekonstrukce Památníku. Panely se snímky budou rozmístěny v každém patře tak, abychom pohled návštěvníka co nejvíce přiblížili pohledu fotografa. Divákovi tím zprostředkujeme dokonalé srovnání pohledu zachycovaného úseku se současným stavem. Cílem výstavního projektu tedy bude připomenout prostřednictvím srovnávacích fotografií stěžejní etapy i důvody proměn této radikální zlínské stavby. Zejména chceme vyzdvihnout zdařilý projekt obnovy Památníku do původní podoby, jehož investorem bylo město Zlín za podpory Ministerstva kultury. V rámci vernisáže se o hudební doprovod postarají horňáčtí hudci Josef Slovák a Jakub Šácha.
Jednoznačně nejdůležitější událostí 12. července pak bude slavnostní odhalení kapesních hodinek Tomáše Bati, které měl při sobě v osudnou chvíli havárie letadla Junkers F-13ge v Otrokovicích. Hodinky se zastavily v momentě pádu letounu. Tento Baťův osobní předmět věnovala Nadaci T. Bati jeho vnučka Rosemarie Blyth-Baťová a vyslovila přání, aby se jednou hodinky staly součástí Památníku. Máme nesmírnou radost, že se tak stane právě na letošní 90. výročí.
Spolu s tímto unikátním artefaktem bude do speciálně navržené vitríny vystavena i část vrtule havarovaného letounu, kterou nalezl v místě nehody Bronislav Hora a z rodinné pozůstalosti tento fragment zapůjčí Památníku vnuk nálezce Marek Šlapanský. Oba mimořádné artefakty se stanou od tohoto dne stálou součástí interiérové expozice Baťova Památníku.
Další informace budeme průběžně upřesňovat na našem webu.
Široká laická i odborná veřejnost je zvána na největší událost novodobé historie Památníku Tomáše Bati!
Nenechejte si ujít oslavu kulatého výročí jeho otevření.