Památník Tomáše Bati © 2025.

Komentované prohlídky út–ne (9:30–17:30),

provozní výjimky
Otevřeno

Návštěva památníku

https://pamatnikbata.eu/wp-content/uploads/2024/06/20190624_Pamatnik_T_Bati_exterier_BoysPlayNice_34.jpg

Otevírací doba

Památník Tomáše Bati můžete navštívit celoročně, a to formou komentovaných prohlídek. Vstupenky zakoupíte v sousední budově gymnázia, kde ve vzdálenějším vchodu sídlí Infopoint památníku.

duben–září

říjen–březen

Provozní dny úterý–neděle pátek–neděle
Provozní hodiny infopointu 9:30–17:30 h 9:30–16:30 h
Začátky prohlídek v každou celou hodinu 10:00–17:00 h (včetně) 10:00–16:00 h (včetně)

Dotazy
k prohlídkám

pamatnikbata@zlin.eu
+420 575 570 720

Provozní výjimky

Chystáte se na prohlídku památníku? Podívejte se, jestli jste si nevybrali zrovna termín, kdy máme z výjimečného důvodu zavřeno.

Datum Čas Událost
3. Květen 12:00 – 14:00 h Zavřeno z důvodu pronájmu (prohlídka od 14:00 proběhne)
10. Květen 15:00 – 17:30 h Zavřeno z důvodu pronájmu
16. Květen 14:00 – 16:00 h Zavřeno z důvodu pronájmu (prohlídka v 16:00 již proběhne)
23. Květen 19:00 – 23:00 h Otevřeno nad rámec běžné provozní doby (Galerijní a muzejní noc)
8. Srpen 10:30 – 14:00 h Zavřeno z důvodu pronájmu (prohlídky v 10 h a následně od 14 h proběhnou)
15. Říjen 17:00 – 18:15 h Otevřeno nad rámec běžné provozní doby z důvodu konání přednášky (od 17:15 v Infopointu památníku)
12. Listopad 17:00 – 18:15 h Otevřeno nad rámec běžné provozní doby z důvodu konání přednášky (od 17:15 v Infopointu památníku)

Komentovaná prohlídka

Pro vstupenku si zajděte do Infopointu památníku v sousední budově (nám. T. G. Masaryka 2734). Samotná prohlídka začíná před hlavním vstupem do památníku (nám. T. G. Masaryka 2570).

Prohlídkový okruh

Památník Tomáše Bati ve Zlíně. Na první pohled jde o čistý prostor, kterému dominuje věrná maketa Junkers F13 – letadla, ve kterém roku 1932 skončila životní cesta obuvníka Bati a pilota Broučka. A přece se tu skrývá obsahu na víc než jedno zastavení. Přijďte se zaposlouchat. Průvodce vám přiblíží to nejzajímavější o stavbě z hlediska historie i architektury a dovíte se také o osobnostech, které jsou s touto kulturní památkou nerozlučně spojeny, tedy o Tomáši Baťovi a architektu Františku Lýdie Gahurovi.

Vstupné

Základní 169 Kč
Snížené (děti 7–15 let, studenti do 26 let, senioři, ZTP a ZTP/P včetně doprovodu, ICOM, Rodinný/Senior pas, členové Asociace muzeí a galerií České republiky / Uměleckohistorické společnosti) 99 Kč
Rodinné (2 dospělí a 2 děti) 349 Kč
Děti do 6 let (včetně) Zdarma
Nákup vstupenky

Délka prohlídky

  • Trvání prohlídky 45 minut

Kapacita

  • 30 osob/prohlídka pro veřejnost
  • 50 osob/individuální zájezdy, školy apod.

Jazyk prohlídky

  • Čeština
  • Angličtina (po předchozí domluvě, pro skupiny větší 8 osob)
  • Zahraničním turistům je k dispozici audioguide v angličtině a němčině.

Přístupnost

  • Přízemí budovy je bezbariérové. Do 2. a 3. NP se vchází po schodech.

Edukační program

Poznáváme památník: Zažít prostor hrou

Co zažijeme: Objevíme inspirativní příběh Tomáše Bati. Představíme si autora památníku, architekta Františka Lýdie Gahuru. Porovnáním historických fotek s aktuálními se dozvíme o vlivu této dvojice na rozvoj Zlína. Prostřednictvím zážitkové hry pochopíme základní princip architektury památníku. Budeme kreslit, číst tematický komiks a neopomeneme ani dětmi oblíbené letadlo Junkers, jehož maketa tvoří dominantu památníku. Pracovní sešit, který nás bude po celou dobu provázet, si děti odnesou jako pozornost domů.

Doporučujeme pro: výuku dějepisu, výtvarné a občanské výchovy, pro projektové dny. Děti v sobě rozvinou dovednosti jako je kreativita nebo schopnost srovnávat historické a současné informace. Program podpoří týmovou spolupráci a aktivní zapojení žáků do poznávání historie a architektury.

Vhodný věk: 6–12 let

Vstupné

Žák 39 Kč
Pedagogický doprovod zdarma
Nezávazná poptávka

Cestujeme časem: Od památníku k domu umění a zpět

Co zažijeme: Kromě povídání, které nám Tomáše Baťu, Františka Lýdie Gahuru a památník včetně jeho okolí přiblíží zas o kousek blíže, navážeme v četbě tematického komiksu. Ten nám pomůže pochopit, co se v památníku (a naší zemi) dělo od roku 1944 do současnosti. Popustíme také uzdu kreativitě: Budeme tvořit s pastelkami, pomůckami geometrických tvarů, hrát si se stíny a symbolikou. A na památník se podíváme objektivem fotoaparátu. I v tomto případě zapojíme do hry pracovní sešit, který dětem zůstane na památku.

Pozn.: Program je možné absolvovat i bez předchozí účasti na základním programu.

Doporučujeme pro: výuku dějepisu, výtvarné výchovy a občanské výchovy, pro projektové dny. Děti v sobě rozvinou dovednosti jako je kreativita nebo schopnost srovnávat historické a současné informace. Program podpoří týmovou spolupráci a aktivní zapojení dětí do poznávání historie a architektury.

Vhodný věk: 7–12 let

Vstupné

Základní 39 Kč
Pedagogický doprovod zdarma
Nezávazná poptávka

Tvoříme příběh: Na zkoušku badatelem

Co zažijeme: Tentokrát se na trio Baťa – Gahura – památník zaměříme takřka vědecky. Rozděleni do skupinek si vyzkoušíme, jak pracují badatelé. Použijeme přitom historické fotokopie a texty, budeme pracovat s pomůckami. A co vybádáme, to společně vyhodnotíme. Chybět nebude ani kreativní část: Pustíme se do kresby geometrických tvarů stuhami v prostoru, skládání obrazců a zkusíme si, jaká je v památníku ozvěna. Během programu si z prostoru památníku pořídíme fotografie.

Doporučujeme pro: výuku dějepisu, výtvarné a občanské výchovy, pro projektové dny. V dětech posílí kritické myšlení, kreativitu, týmovou spolupráci a schopnost analyzovat informace. Program žáky motivuje k aktivnímu zapojení, poznávání dějin i architektury. Rozvine jejich badatelské a tvůrčí dovednosti.

Vhodný věk: 11–16 let

Vstupné

Základní 39 Kč
Pedagogický doprovod zdarma
Nezávazná poptávka

Objevujeme architekturu: Kouzlo jménem geometrie

Co zažijeme: Hra s geometrií a tématem „památník versus pomník” nám pomůže interaktivně poznat architekturu. Naší aktivitou bude objevovat principy geometrických těles a linií v architektuře památníku podle jeho autora Františka Lýdie Gahury. Postupně se dostaneme až k vytvoření vlastních návrhů moderního památníku. Ani tentokrát se neochudíme o možnost zachytit tento mimořádný prostor do fotografií.

Pozn.: Program je možné absolvovat i bez předchozí účasti na základním programu.

Doporučujeme pro: výuku dějepisu, výtvarné výchovy, občanské výchovy a matematiky (geometrie), pro projektové dny. Děti budou rozvíjet dovednosti jako je kritické myšlení, kreativita a schopnost srovnávat historické a současné informace. Program podpoří týmovou spolupráci a aktivní zapojení dětí do poznávání historie a architektury.

Vhodný věk: 11–16 let

Vstupné

Základní 39 Kč
Pedagogický doprovod zdarma
Nezávazná poptávka

Délka programu

90 minut

Kapacita

Od 8 do maximálně 28 dětí

Termíny

Dle individuální domluvy

Jak se k nám dostanete?

Památník dominuje horní části tzv. Gahurova prospektu. Do navigace si ale dejte oficiální adresu: nám. T. G. Masaryka 2570, Zlín. Pro vstupenku si poté zajděte do vedlejší budovy gymnázia, kde ve vzdálenějším vchodu sídlí Infopoint památníku. V jeho prostorách lze počkat na začátek prohlídky, pořídit si suvenýr nebo nahlédnout do některé z nabízených knih s baťovskou tematikou.

Kam pokračovat po návštěvě památníku?

TIP 1: Prozkoumejte Baťův region, místa, instituce a organizace, které se zabývají baťovskou tematikou: www.batuvregion.cz

TIP 2: Nechejte si doporučit cíle výletu v Městském informačním a turistickém středisku: www.ic-zlin.cz

TIP 3: Další inspiraci při pobytu ve Zlíně a okolí najdete na www.zlinsko-luhacovicko.cz

https://pamatnikbata.eu/wp-content/uploads/2024/06/Rectangle-15.jpg
Zobrazit