
Do poslední chvíle napětí a hektické tempo – tak vypadala finalizace před slavnostním otevřením Památníku Tomáše Bati. Jakoby vše řídil dle svého zvyku „NEŘÍKEJ, ŽE TO NEJDE“ pan Tomáš Baťa ze své nebeské kanceláře. Nestojí tu pomník, ale památník. Pocta muži, který tvořil historii Zlína natolik silně, že město zůstalo napořád „jeho“. Důstojný objekt mu město Zlín dlužilo. Instalace makety osudného letounu Junkers byla pověstnou (a dlouho očekávanou) třešinkou na funkcionalistickém dortu.
Pondělí 27. května 2019 se nesmazatelně zapíše do historie města Zlína. Po více než 75 letech byl veřejnosti slavnostně představen obnovený Památník Tomáše Bati. Architektonický skvost, navržený v r. 1933 architektem Františkem Lýdií Gahurou, byl postaven na počest tragicky zesnulému zakladateli Zlína.
Na návštěvníky čekal mimořádný zážitek, umocněný i maketou letounu Junkers F13, která se stala dominantou vnitřního prostoru. V letadle přišel v r. 1932 tragicky o život Tomáš Baťa i se svým pilotem Jindřichem Broučkem. Stroj byl vyhotoven v měřítku 1 : 1, firmou TechProAviation z Olomouce.
Slavnostní otevření přilákalo stovky návštěvníků. Úvodního slova se ujal oblíbený zlínský herec Rostislav Marek. Zahájení první oficiální sezony Památníku s představením novodobé makety si nenechal ujít ani hejtman zlínského kraje Jiří Čunek, představitelé Zlínského kraje i statutárního města Zlín, autor obnovy architekt Petr Všetečka, ředitel Nadace Tomáše Bati Pavel Velev a další významní hosté. Přítomni byli také pamětníci – jedni z posledních absolventů Baťovy školy práce. Možnost vyslechnout si jejich pamětnické zážitky bylo nezapomenutelným přínosem. Pro návštěvníky byl připraven také zajímavý doprovodný program. Mohli si například vyzkoušet malování do písku, či si pořídit upomínkovou fotografii.
Celkové náklady na obnovu Památníku T. Bati přesáhly 50 miliónů korun. Největší částkou se podílelo Ministerstvo kultury ČR formou dotací. K hlavním donátorům, kteří přispěli na pořízení makety letounu, patří Statutární město Zlín, rodina Baťova či Nadace Tomáše Bati. Mezi další významné dárce patří město Otrokovice a velké i menší firmy, společnosti a veřejnost. Jako trvalá upomínka velkorysých darů, bez kterých by obnova nemohla být uskutečněna, je uvnitř památníku instalovaná pamětní deska. VŠEM DONÁTORŮM DĚKUJEME! Stejné poděkování patří i realizátorovi přestavby – společnosti Zlínstav, a.s.
Památník Tomáše Bati je od nynějška otevřen každý den kromě pondělí.
Komentované prohlídky začínají v infopointu každou celou hodinu. První prohlídka startuje v 10:00, poslední v 17:00, a to výhradně v doprovodu průvodce.
Vstupné činí 80 Kč, snížené vstupné vychází na 40 Kč. Kromě oblíbené turistické vizitky si můžete zakoupit i další zajímavé upomínkové předměty.
Podívejte se také na film ze slavnostního otevření památníku
Foto: Libor Stavjaník, Josef Řezníček, Jaromír Chudárek