
Ladislava Horňáková, kurátorka sbírky architektury Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně představí ve své odborné přednášce historii proměn nejvýraznější zlínské stavby architekta F. L. Gahury a provede návštěvníky poutavým příběhem od Památníku k Památníku. Beseda se koná v náhradním termínu ve středu 21. 10. od 17:00. Původně plánovaný březnový termín byl kvůli koronavirovým opatřením zrušen.
Když se řekne „Památník Tomáše Bati“, všeobecně si řada lidí, často ani rodilí Zlíňané, nejsou zcela jistí, s čím konkrétně si tento pojem spojit. Někdo možná pamatuje éru, kdy budova sloužila jako Dům umění – sídlo galerie a filharmonie – a původní účel tohoto díla ani neznal. Někteří se neorientují ani v umístění Památníku v rámci Zlína. Naší říjnovou besedou „Znáte Památník Tomáše Bati nebo Dům umění?“ bychom rádi poskytli veřejnosti jakousi osvětu ohledně této mimořádné stavby. Zaslouží si to.
Přednáška představí téměř 90 let historie nejvýraznější zlínské budovy – Památníku Tomáše Bati. Architektonický skvost byl slavnostně otevřen 12. 7. 1933, tedy v den prvního výročí od tragického úmrtí zakladatele firmy a významného podnikatele Tomáše Bati. Architekt František Lýdie Gahura navrhl tento výrazný solitér jako nejvyšší poctu zakladateli Zlína. Současně se Památník stal završením Gahurova konceptu „zelené“ severojižní urbanistické osy se školami a internáty coby výrazná dominanta viditelná ze středu města.
V r. 1948 byl Památník přejmenován na Dům umění. Pod tímto novým označením zde přes půl století působily zlínská filharmonie (1953-2011, dnešní Filharmonie Bohuslava Martinů) a galerie výtvarného umění (1958-2013, nynější Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně). Pro potřeby jejich činnosti a především z ideologických důvodů (snaha o odstranění veškerých zmínek i odkazu k osobnosti Tomáše Bati) byl změněn nejen název Památníku, ale také upraven exteriér i interiér budovy. V 90. letech byla plánována její nová dostavba a přestavba. Obě kulturní instituce získaly v letech 2011 a 2012 nové reprezentativní prostory a mohly Dům umění opustit.
Nejvýznamnější stavba architekta „baťovského“ Zlína F. L. Gahury nese od r. 2013 svůj původní název a v r. 2019 byla Památníku po náročné rekonstrukci navrácena i cenná architektonická podoba. Právem je řazen k nejvýznamnějším architektonickým dílům meziválečného Zlína i Československa a je také považován za symbol našeho města.
Z úvodního slova k přednášce od Mgr. L. Horňákové
Místa na přednášku jsou omezená, a to dle aktuálních vládních nařízení.
Nutná rezervace na www.pamatnikbata.eu v sekci „Rezervace termínu prohlídky“
nebo přes e-mail: pamatnikbata@zlin.eu.
Rezervované vstupenky si stačí fyzicky zakoupit až před přednáškou v infopointu Památníku T. Bati (vedlejší budova gymnázia, nám. T. G. Masaryka 2734, máme samostatný vchod na konci budovy). Zde proběhne i samotná beseda. Plné vstupné: 80 Kč, snížené 40 Kč.
Po přednášce bude následovat slavnostní rozsvícení Památníku.
Těšíme se na vás!
- Dům umění ve Zlíně před rekonstrukcí, 2011, foto: D. Novotný, archiv KGVUZ
- Interiér koncertního sálu filharmonie, 2008, archiv FBM
- Pohled do instalace výstavy v Domě umění ve Zlíně
- Dům umění jako sídlo filharmonie a galerie, 2004, foto: D. Novotný, archiv KGVUZ
- Přestavba na koncertní sál, 1954-1955, koncert filharmonie v nových prostorách v 70. letech, archiv FMB
- Zlínský salon v nově upravených prostorách Domu umění v r. 1948, archiv KGVUZ
- Obezděný Památník, dočasná oprava po bombardování v r. 1944, foto z r. 1945, archiv KGVUZ
- Vladimír Karfík s rodinou před Památníkem T. Bati, kol. r. 1940, archiv KGVUZ