
Všechny příznivce architektury zveme na přednášku „Hans Scharoun, od expresionismu přes funkcionalismus k organické architektuře“ v podání předního odborníka na moderní architekturu profesora Vladimíra Šlapety! Přednáška se koná ve středu 27. dubna od 17:00 v Infopointu Památníku.
Je nám nesmírným potěšením, že pana profesora Šlapetu u nás v roli řečníka přivítáme již podruhé! Tento významný historik architektury 20. století u nás prezentoval svoji přednášku Pět slavných světových vil 20. a 30. let v únoru 2020. Jeho speciální přednáška se shledala s obrovským zájmem ze strany veřejnosti a byla beznadějně vyprodaná hned pár dní od spuštění rezervací.
Hans Scharoun 1893-1972
a jeho cesta od expresionismu přes funkcionalismus k organické architektuře
Hans Scharoun patřil k nejvýznamnějším osobnostem nejen německé, ale i světové architektury 20. století. Jeho profesionální dráha začala těsně před 1. světovou válkou dotekem s expresionistickou avantgardní diskuzí v okruhu galerie Der Sturm v Berlíně. Válka ho zavedla do východního Pruska, kde se podílel na jeho rekonstrukci a odkud se úspěšně účastnil řady významných architektonických soutěží a také na utopické korespondenci skupiny „Die gläserne Kette“ řízené Bruno Tautem. Na sklonku roku 1925 byl jmenován profesorem akademie ve Vratislavi, kde díky aerodynamickým tvarům „Park-hotelu“ byl hlavním aktérem stavební výstavy Werkbundu WUWA. Zároveň si otevřel ateliér v Berlíně, kde postavil na přelomu 20-tých a 30-tých let sídliště Siemensstadt a jeho dílo kulminovalo luxusní vilou Schminke v Löbau. Dobu nacismu přežil v diaspora a podařilo se mu – pro stejně smýšlející přátele – postavit několik rodinných domů naznačujících směřování od aerodynamické tendence k organické architektuře. V květnu 1945 byl jmenován prvním poválečným stavebním radou osvobozeného Berlína a ovlivnil první kroky rekonstrukce tehdy ještě nerozděleného města. Později byl zakládajícím dlouholetým presidentem západoberlínské Akademie umění. Jeho dílo vyvrcholilo stavbou berlínské filharmonie pro Herberta von Karajana, která mu přinesla světové uznání a udělení prestižní ceny Auguste Perreta /1965/ a ceny Erasma Rotterdamského. Na závěr života postavil ještě německé velvyslanectví v Brasilii, divadlo ve Wolfsburgu, námořní muzeum v Bremerhavenu a dokončil komplex Kulturfora v sousedství berlínské filharmonie. Svou revoluční tvorbou, v níž směřoval k volné tvarové geometrii organické architektury, předznamenal vývoj architektury digitální éry 21. století.
Z úvodního slova k přednášce od profesora Vladimíra Šlapety
Doporučujeme si účast na přednášku zajistit předem, jelikož kapacita míst je omezena na 70.
Vstupenky je možno pořídit třemi způsoby:
-
koupit na pokladně v Infopointu Památníku (nám. T. G. Masaryka 2734, Zlín)
-
zakoupit online s platbou kartou na portálu eTICKET přes červené tlačítko níže
-
nebo si vstupenky můžete jen rezervovat na stejném portálu s tím, že je nutné vstupenky přijít zaplatit do 7 dnů na pokladnu v Infopointu
(každý den v tyto časy – po, st: 8.00 – 17.00, út, čt: 8.00 – 14.00, pá – ne: 10.00 – 16.00)
Po přednášce budete mít navíc poslední příležitost v jarní sezóně užít si slavnostně nasvícený interiér Památníku!
Vstupné na přednášku včetně návštěvy zlínského architektonického skvostu je 99 Kč.
Je založena také FB událost: Přednáška PROFESORA VLADIMÍRA ŠLAPETY
- Hans Scharoun – Berlínská filharmonie (1956-63)
- Hans Scharoun – obytné mrakodrapy Romeo a Julie, Stuttgart (1955-59)
- Hans Scharoun – „boarding-house“ na výstavě „Byt a dílna“, Vratislav (1929)
Prof. Ing. arch. Vladimír Šlapeta, DrSc. je historik architektury a vysokoškolský pedagog. Absolvoval studium architektury na ČVUT v Praze, později zde působil jako děkan. Byl také vedoucím oddělení architektury Národního technického muzea v Praze. Je členem Akademie der Kuenste v Berlíně a čestným členem Amerického institutu AIA a Královského institutu britských architektů RIBA. Rovněž je autorem řady publikací o moderní architektuře 20. století a urbanismu a získal vícero ocenění. Tento špičkový expert na současnou architekturu patří k vynikajícím vypravěčům a pořídil spoustu snímků ve slavných vilách nejen u nás, ale i v zahraničí – tato problematika je mu důvěrně známá.
OPRAVDU MOC SE NA PŘEDNÁŠKU PANA PROFESORA ŠLAPETY TĚŠÍME!
Foto: L. Stavjaník (z návštěvy pana profesora v říjnu 2019)