
Srdečně vás zveme na naši další přednášku tentokrát pojednávající o Zlínském architektonickém manuálu. Téma mapující vývoj zlínské architektury v průběhu minulého století až do současnosti představí ve středu 30. března od 17:00 v Infopointu Památníku Lucie Šmardová, historička umění a projektová manažerka ZAM.
Zlínský architektonický manuál (ZAM) je odborně popularizační databáze zam.zlin.eu prezentující architektonické a umělecké objekty, soubory staveb a veřejných prostranství vzniklých mezi lety 1894 až 2018. Základem databáze jsou tematické trasy zaměřené na „baťovský Zlín“, ale i na výstavbu, která probíhala nezávisle na firmě. Třináct stezek nabízí dějiny jednotlivých lokalit, například továrního areálu, první dělnické kolonie Letná nebo filmových ateliérů na Kudlově. V databázi má důležité místo také architektura druhé poloviny 20. století, kdy byl Zlín Gottwaldovem. Jednotlivá hesla obsahují texty, dobové fotografie, pro srovnání je k dispozici rovněž současná fotodokumentace a archivní plány.
- ZAM – stezky
- Mapy, foto: archiv ZAM
- Obytná čtvrť Letná, zdroj: SOkA Zlín
- Sbírka fotografií, obálka č.14465, sign.258, poř.č.12, zdroj: SOkA
- Miloš Gregor ve Svitu cca v r.1975 se Sinarem, archiv M. Gregora
Svým pojetím je ZAM určen pro všechny zájemce o architekturu, urbanismus a novodobou historii měst. Obyvatelé se mohou dozvědět více o dějinách vlastního města. ZAM je také ideálním nástrojem pro turisty, jejichž prvotním cílem je účast na konferenci nebo na jiné konkrétní události, přičemž současně hledají způsob, jak ve volném čase blíže poznat navštívené město. Součástí projektu je i doprovodný program komentovaných prohlídek městem nazvaný Potkej Zlín! Dohromady s odborem cestovního ruchu se autoři ZAM podílí také na programu ZÓNA ZLÍN, který probíhá během letní sezóny a je určen nejširšímu publiku. Od roku 2022 lze využít také audio průvodce a poslechnout si namluvené texty přímo v terénu s herci Martou Bačíkovou a Gustavem Řezníčkem.
- ZAM – rozhovory
- Edukační materiály, foto: archiv ZAM
- Foto z natáčení audio průvodce, foto: archiv ZAM
- Procházka v Malotově vile, foto: Petr Willert
- Potkej Zlín! 2019, foto: archiv ZAM
- Interiér bytu v Kolektivním domě, foto: Dušan Tománek
Hlavním realizátorem projektu je spolek aArchitektura, který spolupracuje s nejdůležitějšími kulturními a paměťovými institucemi ve Zlíně – Státním okresním archivem Zlín, Nadací Tomáše Bati, Krajskou galerií výtvarného umění a také Krajskou knihovnou Františka Bartoše.
Na přednášce se mimo jiné dozvíte, jak vznikají jednotlivé trasy, podle čeho jsou vybírány objekty,
proč se staly součástí i rozhovory s pamětníky a studie,
kolik lidí se na přípravě ZAMu podílí, kdo je autorem krásné grafiky a ilustrací,
nebo jak bude vypadat letošní program komentovaných procházek.
Je založena i FB událost: Přednáška ZLÍNSKÝ ARCHITEKTONICKÝ MANUÁL
Mgr. Lucie Šmardová (1984) vystudovala obor Dějiny umění na Masarykově univerzitě v Brně a Teorii a dějiny moderního a současného umění na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde prošla několika stážemi. V letech 2014-2015 působila jako kurátorka v KGVU ve Zlíně. V současnosti působí jako nezávislá kurátorka a historička umění, zabývá se současným uměním, architekturou a designem. Je místopředsedkyní spolku aArchitektura a projektovou manažerkou Zlínského architektonického manuálu, organizuje procházky po zlínské architektuře. Je autorkou výstav Momenty a momentky (2011) a na ni navazující prezentaci Kovářovi žáci nebo popularizační akce Den otevřených domků – po Letné s paní Baťovou (2018). Spolupracuje s českými a slovenskými periodiky.