
Tak jako každý rok i letos si připomínáme výročí narození zlínského podnikatele a politika Tomáše Bati, který se narodil 3. dubna 1876. V letošním roce navíc – ač jen symbolicky – oslavíme 145 let od jeho narození.
Připomeňme si, do jaké doby se Tomáš zrodil. Jednalo se o šťastné mírové období; poslední válka na českém území byla už 10 let historií a zemi čekalo ještě skoro 40 let mírového rozvoje. Ten rozvoj byl neobyčejný a naplňoval lidi optimismem. Češi se postupně, ale nezadržitelně národně emancipovali, neuvěřitelný pokrok se odehrával v lékařské vědě a zdravotní péči, v technických vědách a průmyslu. Pro zajímavost: Jen necelé dva měsíce před Baťovým narozením ohlásil Graham Bell svůj vynález telefonu. A pro Tomáše Baťu se už za několik let Bellův vynález stal jedním z nejdůležitějších pracovních nástrojů. Nebo: Pouhý měsíc po Tomášově narození si německý inženýr Nicolaus Otto nechal patentovat čtyřdobý spalovací motor. Pár desetiletí potom se využívání moderní dopravy stalo motorem expanze Tomáše Bati na československý, evropský a světový trh. Ano, byla to asi velice zajímavá a krásná doba (Belle Époque) a Tomáš Baťa ji dokázal po celý svůj život vrchovatě naplňovat a prožívat.
Baťovy narozeniny se letos trefily do Velikonoc. (V roce Baťova narození byly Velikonoce až 16. dubna, tedy v hodně pozdním termínu). Velkolepé slavení svátků jara máme však v tomto roce, ostatně jako už loni, kvůli bezpečnostním opatřením zapovězeno. Měli bychom tyto radostné a družné svátky prožít doma jen v nejužším rodinném kruhu. Podobná omezení platí i pro veřejné oslavy a akce, takže se nedá očekávat, že by se baťovské výročí, i když je půlkulaté, připomínalo nějakým viditelnějším způsobem s projevy, slavnostním kladením věnců k Baťovým pomníkům a setkáváním baťovských nadšenců. Ale nevadí, aspoň můžeme střádat síly na oslavu toho opravdu velmi kulatého výročí, které tady bude už za pět let!
Já to nemám z domu daleko na Lesní hřbitov, takže se na Bílou sobotu zajdu podívat k Baťovu hrobu. Jsem si celkem jistý, že tam i v tomto „zatraceném“ nouzovém stavu najdu čerstvé květiny.
Autor textu: Petr Hampl